4 Haziran 2013 Salı

Diren Gezi Parkı

Sloganlarından belli örgütsüz oldukları, o..pu çocuğu  ya da ib..e diye başlayan slogan duydunuz mu hiç...
Kendiliğinden bir araya gelmiş bir sürü alakasız insan görünümündeler. Arkalarında bir yapı aramak manasız.
Ergenekoncu da değiller, yaşları tutmuyor bir kere...
Bu iktidardan daha eski iktidarları hatırlamıyorlar bile, gene yaşları yetmiyor çünkü...
Ve yaşlarından dolayı 28 Şubatı falan da hatırlamıyorlar, bilmiyorlar.
Bir kısmına futbol taraftarı diyebiliriz, pek kabadayılar, maç sloganı kıvamındalar ve pek renkliler.
Bir de eğleniyorlar ki sormayın, o asık suratlı solcularla zerre benzerlikleri yok...
Eeee nedir bu diye sormak bir de üstüne doğru yorumlamak lazım...
Bunlar iç-dış mihrakların oyunu demek, muhalefetin organizasyonu demek, şu noktada bayağı bir komik, gülesi geliyor insanın.

Ne için bu gürültü bu hareket.? Bu dinamizm nereden geliyor?
Kimi içki meselesini üzerine alınmış, kimi 4+4'ü, kimi kürtaj diyor kimi de Reyhanlı...Say say bitmez ama en çok da ''ben %50'nin değil hepinizin başbakanıyım'' diye gelen  başbakanlarının üslubuna fena halde takıklar..
Bir de polisin akıl almaz saldırganlığına.

Bana ''git evinde iç '' demesin, ben ona ''şarap kalbe yararlı, her akşam bir kadeh iç'' diye akıl veriyor muyum? bu noktada akla gelen güzel sorulardan aslında.

İçki düzenlemesine çok da takılmadık da, şu içki içen alkoliktir tavrı, kıyak kafa benzetmesi hiç yakışmadı söyleyene. Niye alkolik olayım... Ve böyle düşündüğüm için çapulcu. 

Yani bence; bu AKP iktidarı dışında iktidar görmemiş gençler, bu üsluba çok bozuklar. Seçimleri olan hayat tarzına karışılsın istemiyorlar. Ve sürekli tehdit edilmekten bıkmış gibiler. Hep böyle bir, aba altından sopa gösterme, bedelini ödetiriz homurtusu, ev de tutamadığım %50 var tehdidi... 

Belki çoğu apolitik ama özgürlük çağında global bilgi ellerinin altında. İstediği kadar medya yayın yapmasın haberleşiyorlar ve duydukları-izledikleri onları öfkelendiriyor. E korku sınırını geçeli de çok oldu. Radikal falan da değiller, sadece saldıran bir taraf var ve mecburen savunma durumuna geçtiler. Kolluk güçleri , parkta yayılan, kitap okuyup gitar çalan insanları  nasıl gösteri yapılır, nasıl mevzi kazanılır konusunda eğitti. 

Artık biraz dinlemek lazım.'' Ben sadece bana oy verenlerin değil hepinizin başbakanıyım'' çok güzel bir cümle. Şimdi böyle hareket etmek lazım. Her konuda laf söylemek iyi bir meziyet değil kanımca. Sokakta öpüşenlere bırakınız anası babası karışsın. İçkisini nerede istiyorsa orada içsin. Sandıkta bir oy diye küçümsemeyiniz,  sizin gibi düşünmüyorlar diye çapulcu diye hakaret etmeyiniz.  Bazen susmak iyidir, bazı durumlarda özür dilemek daha daha iyidir. 

Hiç yorum yok: