31 Ocak 2011 Pazartesi

Bonibonlu Kurabiye




Sanırım doğum günlerini seven bir aileyiz. Coşmaya, neşelenmeye her daim hazır küçük bir ekip gibiyiz. Bize iyi bir sebep verin sevinelim, sevindirelim :)

En sevdiğimiz tarihler doğum günleri ve yılbaşı öncesi. Bakın yılbaşı gecesi değil öncesi... Türk adetlerinde pek yer edinmese de biz aile efradı olarak, ağaç süslemekten çok keyif alıyoruz. Sonra hediye vermenin almaktan daha keyif verici olduğunu öğrendik son bir kaç yılda. Gerçi bu son yazdığıma Ege'yi pek katmamak lazım. O yolun ''hediye verin bana'' kısmında dikiliyor :)

Sonra bir de doğum günleri var. Özellikle evdeki küçük insanın doğduğu tarih pek mühim. ''Partisiz olmaz'' kıvamına gelmemiz doğulan güne 10 gün kala başlıyor ve partisiz olmuyor.

Son doğum günümüzü de geçen eylül'de kutladık. Pek neşeliydik. Dostlar vardı etrafımızda ve de çocuklar. Dışarıdaydık, hava da pek güzeldi. Güneş içimizi ısıttı, mutlu olduk. Bol bol güldük, bol bol koşturduk. Öyle palyaço falan da yoktu, bıraktık küçükleri kendi hallerine. Bir kaykayla bir sürü çocuk nasıl eğlenir öğrendik.

Bu kurabiyeyi o gün için yapmıştım. Klasik tırtıl kurabiye tarifini kullandım. Renkli renkli, tam çocuklara göre yani. Bir de şu katı yağ olayı olmasa... Neyse, işte tarif.

Malzemeler:

1/2 paket tereyağ
1 çay bardağı sıvıyağ
2 çay bardağı toz şeker
2 yumurta
aldığı kadar un
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
Bonibon

Yapılışı:

Tüm malzemeleri karıştırıyoruz. Fırın'da pişirmeden önce bonibonları kurabiyelerin üzerine hafifçe bastırarak yerleştiriyoruz. 180 derecece önceden ısıtılmış fırında pişiyoruz. Kurabiyelerin üstleri çok kızarmadan fırından alıyoruz.

1 yorum:

Özlem Avcı-mutfaktayimm dedi ki...

Ellerine saglık canım harika görünüyorlar.

Sevgiler...