27 Haziran 2009 Cumartesi

Bardakta Tiramisu


Akşama misafir gelecekti. Tüm yemekleri, aperatifleri hazırlamıştı ama tatlı konusunda hala kararsızdı nedense. Ne yapması gerektiği konusunda hiçbir fikri yoktu ve düşündükçe aklı daha da karışıyordu. Yeteneklerinin farkındaydı. Öyle hamur hazırlama ve onu açma gibi yeteneklerden yoksundu. Öyle baklava falan gibi bir tatlı zaten yapamazdı. Çok da umursamadı bu yeteneksizliğini, zaten şerbet dökülen hamurlu tatlıları oldum olası pek sevmezdi. En çok sütlü tatlıları yapmayı seviyordu. Tam yaşadığı coğrafyaya uygundu aslında. Serin ve hafif. Ama sadece kendisinin böyle düşündüğünü biliyordu. Çünkü burada yaşayan halk aslında şerbeti içine çekmiş tüm tatlılara bayılırdı. Off dedi birden.Offf, ne yapmalıyım? Hala kararsızdı ve yöre halkının tatlı eğilimleri konusunda kendi kendine konferans vermeye başlamıştı. En iyi yaptığı şeyi yapmak akıllıca olurdu aslında. Bunun yannda kolay yapılması ve şık durması da önemliydi. Ne de olsa konuklara ikram edilecekti. İyi yapmak, kolay yapım ve şık görüntü.... Adres belliydi artık. Malzemelerde vardı, çare yok tiramisu yapılacaktı.
Herşeyin yolunda gitmesi için, ilk önce bir nescafe içmesi gerektiğini, işler sarpa sarınca anlayacaktı. Ama tatlısını yapmaya başladığında hala bundan haberi yoktu.
Kek tabanlarını ıslatmak için bir kupa nescafe hazırladı. Ne de güzel kokuyordu. Çok kahve içmezdi. Uzun zamandır ilk kez canı kahve istiyordu. Bir çok isteğini önemsemediği gibi bunu da önemsemedi, görmezlikten geldi. İlk hazırladığı kupayı sakince içip sonra tatlı yapımına başlasaydı herşey başka olabilirdi. Keki ıslatmak için kahveyi döktükçe, canı daha da çok kahve içmek istiyordu aslında. Ama o işine devam etti. Canı o kadar çok istiyordu ki, keke farkında olmadan fazla fazla sıvı dökmeye başlamıştı. Karışıklığa birazdan bu sebep olacaktı. Pasta hazırlandı, en üstüne kreması dökülüp üzeri düzeltildi. Kakao serpmesi gerekiyordu. Kakao paketi elinde pastanın başında dikilirken gözlerine inanamadı. Belgesellerde islediği birşey oluyordu. Eriyip ortadan ikiye ayrılan buzullar gibi pastası kendiliğinden yavaş yavaş ikiye bölünüyordu. Kek kırılıp ayrıldıkça üstündeki kremalarda denize yuvarlanan buzullar gibi aşağıya akıyorlardı. 1-2 dakika sonunda düzgünce ortadan ikiye ayrılmış bir pastası olmuştu. Kendine acıma partisi vermek istiyordu.
Gene bir off çıktı ağzından. Ama aniden sakinleşti, ''telaşa gerek yok'' dedi. Ya bu pastanın hepsini sinirini dindirmek için oturup yiyecekti ya da çözüm bulunacaktı. Tv'de izlediği kup yapılışlarını hatırladı. ''Aynı mantık'' dedi kendi kendine. Kek, keki ıslatmak için sıvı ve krema yokmuydu onlarda da. Çözüm bulunmuştu. Tüm pastayı kaşık kaşık en sevdiği yeşil bardaklarına doldurdu. Konuklara ikram ederkende, üzerine dondurma ve çikolata kreması koymayı tasarladı. Akşam tatlının sırası geldiğinde aynen düşündüklerini uyguladı. Gece 02.00'da yatağına yatarken, dondurma ve çikolata sosunun tatlısına ne kadar yakıştığını düşünüyordu.
Malzemeler:
Kakaolu hazır pastaban
600 gr süt
4-5 kaşık un
Damak tadınıza göre şeker
1 kutu labne
1 bardak neskafe ( şekerli)
Kakao,
Yapılışı:
Süt, un ve şeker bir tencereye konur ve muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırılarak pişirilir.
Ocaktan alınan krema soğurken kabuk tutmasın diye arasıra karıştırılır. Ilınınca labne peyniri de eklenir. Pastabanlar hazırlanan neskafeyle ıslatılır (burada aman diyorum, aman çok ıslatmayın siz benim gibi). İkl parçaya kremanın yarısı sürülür. Üzerine diğer kek parçası konup kalan krema da üzerine dökülür. Üstü düzeltilip, her yerine kakao serpilir.

1 yorum:

özce dedi ki...

Gaye merhaba,

öncelikle kiraz kurabiyelerime yaptığın yorum için çok teşekkürler. Bardakta tiramisu fikri çok hoş...tadı da eminim çok güzel olmuştur. Ellerine sağlık. Seni takip ettiklerime ekledim haberin olsun:)